Kolínská sídliště
Když staré ustoupilo novému ve jménu snu o socialistickém bydlení
Když staré ustupuje novému - kolínská asanace
Socialistická vize
V archivech se dochovalo několik plánů na plošnou asanaci a následnou přestavbu území od historického středu směrem k východu až po vlakové nádraží (tedy mezi ulicemi Dukelských hrdinů, Mostní, Jaselskou a Stalingradskou /dnes Politických vězňů/). Z Podrobného územního plánu prostoru u nádraží v Kolíně IV, který vypracoval Státní projektový ústav pro výstavbu měst a vesnic v Praze a objednal Místní národní výbor v Kolíně, se dochovaly pouze fotografie modelu a doprovodná zpráva, ze které je znát, že jeho tvůrci reagovali na změnu společenského klimatu, jež přinesla první kritické hlasy na stávající podobu sídlišť.
„Nelze však také nedbati kritických hlasů z celonárodní diskuse, že sídliště působí svoji uniformitou nepříznivě, že chátrá bytový fond, nejsou zastavovány stavební mezery ve městech, při kterých jsou vybudovány veřejné investice a že jest zabírána orná půda, zatím co řada stavebních parcel leží ladem.“
Plán počítal s dokončením výstavby ve 3 až 4 hlavních etapách do 50 let. Kromě areálu kapucínského kláštera s kostelem Nejsvětější Trojice se počítalo s plošnou asanací zástavby. Při ústí ulice Kutnohorské do historického centra byla naplánována budova Okresního výboru KSČ s rohovou věží.
Vývoj kolínských sídlišť
Jak se vyvíjely architektonické koncepty sídlišť v Československu a jak se promítly v Kolíně?
Zastavovací plány a studie
Zastavovací plány a různé studie provázely Kolín, stejně jako jiná města, po celou druhou polovinu 20. století. Některé jsou dochovány v archivu Odboru výstavby při Městském úřadě v Kolíně, jiné se dostaly do Státního okresního archivu v Kolíně. I když proporcionálně převažují nerealizované nad realizovanými, někdy nám právě ty neuskutečněné vypoví důležité informace o myšlení doby či urbanismu.